Spustili sme výrobu tekutých výživových doplnkov na podporu zdravia. Informovať sa

Požiadavky na označovanie výživových doplnkov v EÚ: Čo robiť a nerobiť

Predstavte si, že vezmete ingrediencie, ktoré sa vám páčia, a jednoducho z nich namiešate výživový doplnok. Pravdepodobne by vám to neprešlo ani z výrobného, ani z legislatívneho hľadiska. To isté platí aj pre označovanie. Nemôžete vziať akékoľvek informácie a uviesť ich na obale. Aby sme vám ušetrili hodiny štúdia právnych predpisov EÚ, zhrnuli sme najdôležitejšie požiadavky na označovanie výživových doplnkov.

Čo potrebujete vedieť o požiadavkách na označovanie výživových doplnkov

Výživové doplnky sú v Európskej únii klasifikované ako potraviny. Preto sa na ne vzťahujú rovnaké všeobecné právne predpisy o bezpečnosti potravín a označovaní ako na iné potraviny, napríklad nariadenie (EÚ) č. 1169/2011.

V nariadení sa uvádza, že povinné informácie musíte poskytnúť v jazyku, ktorý je ľahko zrozumiteľný pre spotrebiteľov v krajine, v ktorej predávate svoj produkt. Ak ste napríklad značka so sídlom na Slovensku, ktorá plánuje medzinárodnú expanziu do Nemecka, vaša etiketa musí obsahovať informácie v nemeckom jazyku.

Je tiež možné uviesť informácie vo viacerých jazykoch, pokiaľ spĺňajú požiadavky krajiny, v ktorej sa produkt predáva. 
Vo väčšine krajín EÚ (okrem Rakúska, Holandska, Slovinska a Švédska) sú spoločnosti, ktoré vyrábajú alebo distribuujú výživové doplnky, povinné informovať príslušný vnútroštátny orgán, aby potvrdili, že zloženie a označovanie ich výrobku spĺňa všetky platné predpisy.

Čo robiť pri označovaní výživových doplnkov

Smernica 2002/46/ES harmonizuje právne predpisy členských štátov EÚ týkajúce sa výživových doplnkov. Okrem iného stanovuje, čo sa musí uvádzať na etikete. Uistite sa, že na nej máte tieto informácie:

  • Jasne vymenujte hlavné typy živín alebo látok, ktoré charakterizujú produkt.
  • Uveďte množstvo produktu odporúčané na dennú spotrebu.
  • Uveďte upozornenie, aby sa neprekračovala odporúčaná denná dávka.
  • Pridajte vyhlásenie, že doplnky stravy sa nesmú používať ako náhrada za rozmanitú stravu.
  • Uveďte upozornenie, že doplnok by sa mal uchovávať mimo dosahu malých detí.
  • Uveďte presné množstvá živín alebo účinných látok v produkte v číslach.
    – Tieto množstvá by mali odrážať odporúčanú dennú dávku uvedenú na etikete.
    – Informácie o vitamínoch a minerálnych látkach musia tiež uvádzať, akým percentom sa podieľajú na odporúčaných hodnotách denného príjmu.
označovanie výživových doplnkov
Vyjadrite hodnoty živín číselne aj v percentách denného príjmu, aby ste spotrebiteľom pomohli pri informovanom rozhodovaní.

Čo nerobiť pri označovaní výživových doplnkov

Etikety na výživových doplnkoch musia byť jasné, pravdivé a v súlade s nariadeniami EÚ. Ak sa vyhnete nasledujúcim bodom, nielenže zabezpečíte dodržiavanie právnych predpisov, ale zároveň si vybudujete dôveru spotrebiteľov a ochránite dobré meno svojej značky:

1. Tvrdenia o prevencii, liečbe alebo vyliečení chorôb

Výživové doplnky sa nemôžu uvádzať na trh ako lieky, pretože, ako sme spomenuli na začiatku tohto článku, zákony EÚ ich klasifikujú ako potraviny. Na liečbu alebo prevenciu ochorenia sa môžu používať len lieky.

Preto nemôžete tvrdiť, že váš výživový doplnok môže predchádzať ľudským chorobám, liečiť ich alebo vyliečiť. Uveďme si príklad:

  • Ak vaše portfólio produktov zahŕňa kolagén, nemôžete tvrdiť, že lieči artritídu a odstraňuje bolesti kĺbov. Toto tvrdenie naznačuje, že výživový doplnok dokáže vyliečiť artritídu, čo ho klasifikuje ako tvrdenie o lieku a porušuje nariadenia EÚ.

2: Nepovolené zdravotné tvrdenia

Nepovolené zdravotné tvrdenia sú v označovaní výživových doplnkov prísne zakázané, pretože môžu zavádzať spotrebiteľov, porušovať predpisy a poškodiť vašu značku aj dôveru zákazníkov. Nariadenie (ES) č. 1924/2006 zabezpečuje, aby boli zdravotné tvrdenia presné. Tu je príklad:

  • Povedzme, že predávate vitamín D. Ako pravdepodobne viete, jeho príjem je spojený so zlepšením imunitných funkcií. Na obale však nemôžete vyhlásiť, že tento vitamín zaručene posilňuje obranyschopnosť organizmu.

Register zdravotných tvrdení EÚ poskytuje zoznam všetkých schválených zdravotných a výživových tvrdení, ktoré môžete legálne používať na etiketách produktov a v marketingovej komunikácii. Zahŕňa aj neschválené tvrdenia, čo vám pomôže ľahšie zabezpečiť, aby bol každý výrobok v súlade s predpismi.

  • Podľa registra môžete na etikete uviesť nasledovné tvrdenie: „Vitamín D prispieva k normálnej funkcii imunitného systému“, pretože ide o schválené zdravotné tvrdenie.

Používaním len schválených a presných zdravotných tvrdení, dokážete zabezpečiť, aby boli vaše produkty dôveryhodné a spoľahlivé.

3. Tvrdenia proti vyváženej strave

Vaše etikety nesmú naznačovať alebo vzbudzovať dojem, že vyvážená, pestrá strava nemôže sama o sebe poskytnúť dostatok živín. Inými slovami, nemôžete zavádzať spotrebiteľov, aby si mysleli, že ich bežná strava nie je dostatočne kvalitná na pokrytie potrebných živín. Výživové doplnky majú podporovať, nie nahrádzať zdravú stravu.

  • Ak máte v ponuke aj proteínový prášok, nemôžete tvrdiť, že je to jediná vec, ktorá podporí rast svalov. 

Tip: Spoľahlivý výrobca výživových doplnkov má prehľad o aktuálne platnej legislatíve a poskytne vám povinné texty na etikety vašich výrobkov. Prečítajte si náš blogový príspevok, v ktorom sa dozviete viac o certifikátoch, na ktoré sa treba zamerať pri výbere výrobcu.

Užitočné odkazy na požiadavky na označovanie výživových doplnkov

Okrem odkazov na nariadenia a smernice uvedených v článku tu nájdete niekoľko ďalších zdrojov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v požiadavkách EÚ na označovanie výživových doplnkov:

  1. Register zdravotných tvrdení EÚ: V tomto registri nájdete zoznam povolených a nepovolených zdravotných tvrdení o výživových doplnkoch. Je k dispozícii len v angličtine. Viete si tu však overiť, ktoré tvrdenia môžete legálne používať na etiketách svojich výrobkov a v marketingových materiáloch.
  2. Európska komisia: Výživové tvrdenia: Na tejto stránke sú uvedené podmienky, za ktorých možno takéto tvrdenia uvádzať, a príklady povolených tvrdení, ako napríklad „nízky obsah tuku“ alebo „vysoký obsah vlákniny“.
  3. Európska komisia: Zdravotné tvrdenia: Táto stránka podrobne opisuje proces povoľovania zdravotných tvrdení a rozdeľuje ich na tvrdenia o funkcii, tvrdenia o znížení rizika a tvrdenia týkajúce sa vývoja detí.
  4. Nariadenie (EÚ) č. 1169/2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom: V tomto nariadení sa dozviete viac o povinnom označovaní všetkých potravín vrátane výživových doplnkov.
  5. Smernica 2002/46/ES o potravinových doplnkoch: Pomôže vám pochopiť osobitné pravidlá označovania výživových doplnkov, ako sú povinné upozornenia a odporúčaná denná dávka.
  6. Nariadenie (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach: Podrobné informácie o pravidlách pre zdravotné a výživové tvrdenia uvádzané na potravinách.

Kľúčové fakty

Pokiaľ ide o výživové doplnky v EÚ, správne označovanie nie je len o vytvorení pútavých dizajnov, ale aj o dodržiavaní prísnych predpisov na zaistenie bezpečnosti spotrebiteľov a súladu s legislatívou. Výživové doplnky sú klasifikované ako potraviny, takže musia dodržiavať rovnaké pravidlá ako akékoľvek iné potraviny a navyše ďalšie požiadavky špecifické pre výživové doplnky.

Čo by ste mali vedieť:

  • Na etiketách musia byť uvedené všetky povinné informácie, ako napríklad množstvo živín, odporúčaná denná dávka a bezpečnostné upozornenia.
  • Nemôžete používať nepovolené zdravotné tvrdenia ani naznačovať, že doplnky stravy môžu liečiť alebo vyliečiť choroby.
  • Informácie musia byť jasné, presné a v jazyku zrozumiteľnom spotrebiteľom v krajine, kde predávate svoj produkt.

Je veľmi dôležité vedieť, že aj keď vaše výživové doplnky vyrába súkromná značka alebo zmluvný výrobca, stále ste zodpovední za to, aby vaše etikety spĺňali požiadavky EÚ. Dodržiavanie predpisov nielen chráni vaše podnikanie, ale aj buduje dôveru u vašich zákazníkov.

V spoločnosti GreenPharm, vždy poskytujeme našim zákazníkom povinné údaje, ktoré musia byť uvedené na etikete výživových doplnkov, aby sme zabezpečili súlad ich produktov s príslušnými predpismi na konci výrobného procesu.